Takviye Edici Gıda nedir?

 

Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, aminoasit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünlerdir. Doctormito ürünleri de takviye edici gıda grubuna girmektedir.

 

 

Takviye edici gıdalar reçete ile mi satılır?

 

 

Takviye edici gıdaların satışı reçeteye tabii değildir. Ancak doktorunuz öneri amaçlı reçeteye yazabilir.

 

 

Doctormito ürünleri için nereden onay alınır? Ürünün onaylanmış ürün olduğuna dair bir kanıt mevcut mu?

 

 

Doctormito ürünleri takviye edici gıda kategorisine girmektedir. Takviye edici tüm gıdalar Tarım ve Orman Bakanlığının onayına tabidir. Ürünler piyasaya sunulmadan önce ürün spesifikasyonları ile beraber gerekli başvurular yapılır ve ilgili bakanlıktan onay alındıktan sonra etiket üzerinde onay numarası ile birlikte satışa sunulur.

 

 

Eş zamanlı herhangi bir ilaç kullanan kişiler doctormito ürünlerini kullanabilir mi?

 

 

Doctormito ürünleri ile birlikte eş zamanlı olarak ilaç kullanacak ve/veya kronik bir rahatsızlığı olan kişiler mutlaka doktorlarına veya bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

 

 

Doctormito ürünleri ilaç mıdır?

 

 

İlaç değildir. Ürünlerimiz takviye edici gıda kategorisine girmektedir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz.

 

 

Birden fazla doctormito ürününü bir arada kullanabilir miyim?

 

 

Kronik bir hastalığınız veya sürekli kullandığınız bir ilaç yoksa besin takviyelerinin birkaçını bir arada kullanabilirsiniz. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa hekiminize veya bir sağlık uzmanına danışarak takviye programınızı ayarlamanız daha doğru olacaktır.

 

 

Doctormito ürünlerini nasıl saklamalıyım?

 

 

Doğal kaynaklardan elde edilmiş olan besin takviyeleri özellikle neme karşı çok duyarlıdır. Nemli bir ortam olduğu için besin takviyelerinin buzdolabında saklanması tavsiye edilmez. Oda sıcaklığında ısı ve ışıktan etkilenmeyecek şekilde orijinal ambalajında saklanmalıdır. Kutu içerisinde bulunan nem alıcı silika ürün içerisinden çıkarılmamalıdır.

 

 

Doctormito ürünlerini günün hangi saatinde almalıyım?

 

 

Ürünleri günün herhangi bir saatinde rahatlıkla alabilirsiniz. Ancak tok karnına almayı tercih etmenizde yarar var. Birden fazla Doctormito takviyesini düzenli olarak kullanıyorsanız, her gün aynı saatlerde aynı takviyeyi almanız daha uygun olacaktır.

 

 

Kronik rahatsızlığım, özel durumum, düzenli kullandığım bazı ilaçlar mevcut doctormito ürünlerini kullanabilir miyim?

 

 

Kronik bir hastalığa sahip olan kişilerin doctormito ürünlerini kullanmadan önce kendilerini takip eden hekimlerine danışmaları önerilir.

 

 

Hamilelik ve emzirme dönemindeyim doctormito ürünlerini kullanabilir miyim?

 

 

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kişilerin doctormito ürünlerini kullanmadan önce kendilerini takip eden hekimlerine danışmaları önerilir.

 

 

Takviye edici gıdalar kaç yaşından itibaren alınabilir?

 

 

Mevzuat çerçevesinde 4 – 11 yaş aralığı ile 11 yaş üstü yetişkinlere takviye edici gıda satışı yapılabilmektedir. Mevzuat gereği, 4 yaşın altındaki bebek, küçük çocuk ve çocuklar için takviye edici gıda üretilemez. Ancak, takviye edici gıdanın 4 yaş altında kullanımı ile ilgili olarak doktorlar tarafından önerilmesinde ve doktorlar tarafından reçete edilmesinde sınırlama yoktur. Hekim, dozunu ilgili yaş grubu için kendisi belirleyerek takviye edici gıdayı, 4 yaş altındaki çocuklara da önerebilir, reçetesine de yazabilir.

 

 

Ürünleriniz yurt dışında mı üretiliyor?

 

 

Hammaddelerimizin menşei yurt dışıdır. Ancak ürünlerimiz yerli üretimdir.

 

 

Ürünlerinizin üretim koşullarının güvenilirliğini kanıtlayan belgeleriniz mevcut mudur?

 

 

Ürünlerimiz GMP(Good Manufacturing Practices-İyi Üretim Uygulamaları) ve HACCP(Hazard Analysis and Critical Control Point-Tehlike Analizleri Ve Kritik Kontrol Noktaları) kılavuzluğunda üretilmektedir. Ayrıca ürünlerimizin ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 10002:2014 Müşteri Şikayetleri Yönetimi, Helal Sertifikası bulunmaktadır.

 

 

Doctormito ürünleri hakkında internet sitenizde kullanım amaçlarıyla ilgili açıklayıcı bilgi bulamıyorum, neden?

 

 

Ürünlerin içeriğiyle ilgili ayrıntılı bilgiler sitemizde yer almaktadır. Ancak bu bilgiler Tarım Bakanlığının 26.01.2017 tarih ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliğinin sınırları çerçevesinde verilebilmektedir. Daha ayrıntılı teknik bilgi için hafta içi 08.30-18.00 saatleri arasında 02126904090 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.