Glutatyon Nedir ve Ne İşe Yarar?

Glutatyon Nedir ve Ne İşe Yarar?

Güçlü Bir Antioksidan

Glutatyon Nedir ve Ne İşe Yarar?

Toksinler, birçok farklı şekilde hayatımızda rol oynyor. Toksinleri sınıflayacak olursak bunları çevresel, sanayi, gıda ve medikal alanda görülen maddeler olarak 4 grupta inceleyebiliriz.


Solunumla gelen maddeler, kirli hava, egzoz dumanı, sigaradan gelen ağır metaller çevresel alandaki toksinleri oluştururken; boyalar, plastikler ve kimyasallar sanayi sektöründeki toksinlere örnektir. Yanmış ya da küflü yiyecekler ile katkılı ve koruyucu madde içeren yiyecekler gıda alanındaki toksinler arasında sıralanırken; gereksiz şekilde veya yanlışlıkla kullanılan ilaçlar, radyasyon ile elektromanyetik toksinler de tıp sektöründe maruz kalınabilecek toksinler arasında yer alıyor.


Bu tablo bizlere çok büyük bir toksin yükümüz olduğunu gösteriyor. Bu kadar sıklıkla maruz kalınan toksinler vücuda deri, akciğerler ve bağırsaklar yoluyla giriyor. Her bir toksini arındırmak için ise vücudun çok güçlü bir anti-toksin temizlik kapasitesi bulunuyor. Bu temizleme fonksiyonu için temel görevi Glutatyon sağlıyor. Glutatyon, gerek metabolizmanın artığı olan toksinlerin, gerekse çevresel kaynaklı toksinlerin temizliği için başrolü üstleniyor. Selenyum, C vitamini ve Sistein de bu görev konusunda Glutatyona yardımcı oluyor.


Gençlerde Glutatyon kapasitesi yüksek olmakla beraber; yaşlanma ile birlikte bu kapasite azalıyor ve giderek artan toksin yükünün temizlenmesi zorlaşıyor. İşte bu durumda Glutatyon takviyesi yardımcı güç olarak devreye giriyor. Oldukça hassas bir etken madde olan Glutatyonun, ağızdan kana geçmesi ve orada kalması zor bir süreç olarak tanımlansa da modern teknolojiler, yüksek oranında emilebilen bir form olan Reduced Glutatyon sayesinde bu sorunu yenmeyi başarıyor.


Pubmed’de Glutatyon hakkında 78.000 yayın bulunuyor. Bu madde master detoxifier veya master antioksidan olarak tanımlanıyor. Serbest radikal olarak bilinen tüm hastalık ve yaşlanma problemlerinin altından çıkan bu hücre içi zararlılara karşı en büyük savunmayı Glutatyon sağlıyor. 


Karaciğer de maruz kaldığımız toksinleri etkisiz hale getirirken Glutatyondan yararlanıyor. Alkol, ilaçlar, hormonlar, hatta kafeinin bile fazlası Glutatyon yardımcılı yöntemlerle temizleniyor.


En çok beyin ve sinir sistemi için gerekli olan Glutatyon, tıpkı karaciğerde olduğu gibi burada da hasar gören beyin hücrelerinin temizliğinde aktif rol üstleniyor. 


Vücutta Glutatyon miktarı yeterli olduğunda, cilt lekeleri de kolayca temizlenebiliyor. Daima lekesiz ve beyaz bir cilde kavuşmak isteyen ve güzelliklerine son derece düşkün olan Koreli kadınların genç yaşlardan itibaren Glutatyon kullandığı biliniyor.

 

Referanslar: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684116/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5981248/

 

Etiketler: glutatyon, toksin
Ağustos 02, 2019
Listeye dön